Czy kupić samochód w czasach pandemii koronawirusa COVID-19?

Jak kupować samochód w czasach pandemii koronawirusa? - Metaprojekt.plRozwój epidemii koronawirusa COVID-19 to duże zagrożenie nie tylko dla ludzkiego zdrowia, ale także dla światowej gospodarki. W takich sytuacjach dużej niepewności podejmowanie decyzji ekonomicznych jest szczególnie trudne. Jaki rodzaj finansowania kupna samochodu jest obecnie najbezpieczniejszy i najlepszy dla portfela?

Oddziaływanie epidemii koronawirusa na gospodarkę

Kwarantanna bez wątpienia pomniejsza potencjał wzrostowy gospodarki, jednak analitycy nie zgadzają się wobec prawdopodobnych następstw tego stanu. Polsce i innym państwom europejskim zagraża spowolnienie gospodarcze lub nawet recesja (spowolnienie trwające dwa miesiące). Istotny kryzys gospodarczy nie musi się rozpocząć, jeżeli tylko życie gospodarcze szybko się wznowi po zakończeniu zagrożenia epidemicznego. W jaki sposób wpływa to na decyzję o zakupie pojazdu?

Nowy samochód i kredyt

Fabrycznie nowy samochód prosto z salonu można kupić na kredyt. Taka opcja finansowania pozwala prowadzić bezpieczny i komfortowy samochód nawet bez zgromadzonych oszczędności. Zawierane umowy kredytowe są zazwyczaj elastyczne, co sprawia, że istnieje pewna dowolność co do ustalania wysokości comiesięcznych składek oraz trwania okresu ratalnego. Treści umów te mogą zostać również powtórnie negocjowane, a sam kredyt można dodatkowo ubezpieczyć między innymi od utraty pracy, co zapewnia bezpieczeństwo w obecnej sytuacji.

Leasingowanie nowego pojazdu

Leasing fabrycznie nowego samochodu nie wiąże się z badaniem zdolności kredytowej, jak ma to miejsce przy występowaniu o umowę kredytową na samochód. Leasing samochodu to rozwiązanie korzystne finansowo, natomiast wobec trwającego długi czas spowolnienia gospodarczego powinno się rozpatrzyć możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od przeważanej większości umów dotyczących leasingu leasingobiorca może odstąpić, jednak nie będzie to bezproblemowe i przynosi straty rozwiązującemu umowę leasingobiorcy.

Zakup używanego samochodu gotówką

Alternatywnie dla dwóch powyższych sposobów finansowania kupna nowego pojazdu jest kupno pojazdu używanego za za odłożone pieniądze. Używane samochody są dostępne w atrakcyjnych cenach, ale nie obowiązuje ich już gwarancja zapewniana przez wytwórcę. Wybierając używany pojazd za gotówkę należy uwzględnić duże koszty związane z utrzymaniem takiego pojazdu, które nierzadko powodują, że bardziej opłacałoby się nabyć nowy samochód. Plusem takiego wyboru jest jednak uniknięcie zobowiązań długoterminowych, co jest ważne w obliczu niepewności o przyszłość gospodarki.

Wpis na temat „Kupno samochodu z zachodu” – http://metaprojekt.pl/czy-warto-sprowadzac-samochod-z-zachodu/.