Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego

calculator-385506_640Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie księgowości firmy nie należy do najłatwiejszych rzeczy i bez znajomości prawa finansowego, odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z tą materią. Na szczęście na rynku z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej biur rachunkowych jednak i tak do końca nie wiemy które z nich wybrać i czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego.

Najczęściej sięgamy opinii znajomych rodziny, bądź też osób prowadzących również działalność gospodarczą. Takie opinie sa zazwyczaj bardzo cenne i pomocne i pozwalają wybrać nam najlepsze z możliwych rozwiązań. Innym ważnym aspektem na który zwracamy uwagę jest lokalizacja. Najczęściej wybieramy te biura z naszej miejscowości ponieważ w razie problemu można w każdej chwili podjechać i załatwić potrzebne rzeczy osobiści.

Ważna kwestia którą należy sprawdzić jest doświadczenie firmy. Jeżeli biuro istnieje na rynku od niedawna dowiedzmy się chociaż czy pracują w nim osoby z doświadczeniem w tej branży. Pamiętajmy że księgowość i finanse to dziedzina w której przepisach zmiany pojawiają się nawet codziennie więc osoba prowadząca twoją firmę musi być na Bierzach z przepisami, musi również umieć poruszać się w przepisach, a tego nie nauczymy się z dnia na dzień ponieważ ta umiejętność wymaga od nas czasem nawet kilkuletniego doświadczenia i praktyki. Ważnem jest również to aby powierzając prowadzenie księgowości osobie kompetentnej czuć się bezpiecznie i w pełni jej zaufać.

Pamiętajmy również że zupełnie inne zasady dotyczą prowadzenia dużych firm, a jeszcze inne małych. Dlatego też zwróćmy na to uwagę bo jeżeli twoja firma zatrudnia kilkanaście osób a biuro rachunkowe jakie chcesz wynająć prowadzi głównie księgowość firm małych i jedno osobowych, może się okazać, że twoja firma nie będzie prowadzona taj jak tego oczekujesz.

Ważnym kryterium jest również cena. A zatem w momencie kiedy zastanawiasz się nad wyborem jednego z kilku odpowiadających ci biur na koniec zasugeruj się również tym. Pamięta, że drogo nie zawsze znaczy dobrze dlatego szukaj raczej tych tańszych ofert oraz takich na twoją kieszeń. Cenę za obsługę twojej firmy ustal jeszcze przed podpisaniem z nią umowy, wtedy już nic nie będzie cię w stanie zaskoczyć. Początkowo możesz podpisać umowę tylko na miesiąc bądź trzy, a jeżeli wybrana przez ciebie firma nie będzie spełniała twoich oczekiwań po prostu z niej zrezygnujesz i zaczniesz szukać innej.

 

Poradnik przygotowało Biuro Rachunkowe EFEKTA z Warszawy